21-24 februari 2019

Klicka här för att se programmet i schemaformat (ej mobilanpassat)

Onsdag

Paddy Person Grop
20:00 - 21:00, Plectrum – stadsscen

Torsdag

Umefolkjam på Plectrum
20:00 - 00:00, Plectrum – stadsscen

Fredag

ENKEL
12:10 - 12:55, Lärarutbildningshuset, Umeå Universitet
Rhythmania
17:00 - 18:00, Studion
– ALLSPEL –
18:30 - 20:00, Idun
Gråttfolk
20:30 - 21:15, Tonsalen
Namah
20:15 - 21:00, Miklagård
Burman/Berggren
21:00 - 22:00, Studion
Skellefteå Spelmanslag
21:45 - 22:15, Loke – dans
Kalasorkestern
21:00 - 22:00, Plectrum – stadsscen
Umeå spelmanslag
22:30 - 23:00, Loke – dans
Fyrtårn
22:15 - 23:00, Tonsalen
Elin Jonsson
22:00 - 23:00, Miklagård
Trio Katastrofa
23:00 - 00:00, Studion
Spelmansförbundets styrelse
23:15 - 23:45, Loke – dans
Oskar Nyman & Jonas Mattebo
23:00 - 00:00, Plectrum – stadsscen
Våtmark
00:00 - 01:00, Miklagård
Sousou & Maher Cissoko
00:00 - 01:00, Idun
Örnsköldsviks spelmanslag
00:00 - 00:30, Loke – dans
Fårfiolerna
00:45 - 01:30, Loke – dans
Birka Folk
00:00 - 00:45, Tonsalen

Lördag

Barnföreställning – Varieté Positiv
11:00 - 12:00, Tonsalen
Lär dig låtar ur gamla spelmansböcker
12:00 - 13:30, Balder
Slöjdhörna
12:00 - 18:00, Teaterfoajén
Folklig menuett
12:00 - 13:30, Äpplet
Seminarium: Folksångsnätverk Gävleborg
12:00 - 13:00, Ask
"E Beh?" eller Pulcinella
13:00 - 13:45, Tonsalen
Marja-Liisa Orgelsuite
14:00 - 15:00, Studion
Carin Ehelmsdotter
14:30 - 15:15, Pipes of Scotland – stadsscen
Polskvarianter från Jämtland, Härjedalen och Hälsingland
14:00 - 15:30, Äpplet
Lindroth x3
15:00 - 16:00, Plectrum – stadsscen
Greger Ottosson & Thomas Andersson
15:15 - 16:00, Pipes of Scotland – stadsscen
Schottis för nybörjare
15:30 - 16:30, Loke
Sjung folkvisor med Johanna Bölja
15:00 - 16:30, Ask
Spela härjedalspipa
15:00 - 16:30, Balder
The Burnstein Orchestra
16:30 - 17:30, Tonsalen
Shantala Subramanyam
16:00 - 17:00, Idun
Burträskkursen
16:45 - 17:15, Loke – dans
Tzeitel
17:30 - 18:30, Studion
Olov Lindroth
17:30 - 18:15, Loke – dans
Raketen
17:00 - 18:00, Plectrum – stadsscen
Polska för nybörjare
17:30 - 18:30, Äpplet
Spela bodapolska med Jonas Brandin
17:00 - 18:30, Balder
Gunbrittådom
18:30 - 19:15, Loke – dans
Mittfolk
18:30 - 19:30, Tonsalen
V-Dala Spelmanslag
18:45 - 19:30, Äpplet – dans
Jens Comén
18:00 - 19:00, Miklagård
Ye Banished Privateers
19:00 - 20:00, Idun
Arne Forsén – Skivsläpp
19:15 - 20:15, Studion
Västerbottens Spelmansförbund
19:30 - 20:00, Loke – dans
New Mountain Music
19:00 - 20:00, Plectrum – stadsscen
KRÄM
20:00 - 20:45, Äpplet – dans
Daniel Pettersson & Maria Jonsson
20:15 - 21:15, Miklagård
FriLir
20:15 - 21:00, Tonsalen
Alfred Nilssonz
20:15 - 20:45, Loke – dans
Malungs Folkhögskola
21:45 - 22:15, Loke – dans
Låtstugan från Gävle Folkteater
21:30 - 22:15, Äpplet – dans
Simon Issát Marainen
21:00 - 22:00, Studion
Broparkens Spelmadammer
21:00 - 21:30, Loke – dans
Malmö flygande dansorkester
21:00 - 22:00, Plectrum – stadsscen
Spektakel
22:00 - 23:00, Miklagård
Susanne Lundeng & Nils-Olav Johansen
22:45 - 23:45, Studion
Eko Bang Bang
22:00 - 23:00, Tonsalen
Patina
22:30 - 23:15, Loke – dans
Looptok Cirkus feat. Maja Långbacka
23:00 - 00:00, Idun
Mittfolk
23:00 - 00:00, Äpplet – dans
Gunnar Lingegård
23:30 - 00:00, Loke – dans
Namah
23:00 - 00:00, Plectrum – stadsscen
ENKEL
00:30 - 01:30, Studion
Framnäs Folklore Ensemble (FFE)
00:30 - 01:30, Äpplet – dans
Abellis Magiska Teater – Den skabrösa sångskatten
00:00 - 01:00, Miklagård
Nattkadrilj med Daniel & Maria
00:15 - 01:15, Loke – dans
Hedershettan
01:15 - 02:00, Loke – dans